Układ sterownia kotłowni kompleksu hotelowo-rekreacyjnego

uklad ster kotlowni02

Duże obiekty budowlane takie jak hotele wymagają odpowiedniej instalacji grzewczych, jest wiele możliwych źródeł ciepła, jednak obecnie często branym pod uwagę przy wyborze źródła ciepła jest aspekt ekologiczny. W opisywanym przypadku wybór źródła ciepła padł na pompy ciepła jako odnawialne źródło energii. Mimo że pompy ciepła jako niezależne urządzenia posiadają własne sterowanie, jednak przy dużych obiektach zarządzanie oraz rozdysponowanie ciepła staje się dość skomplikowanym zadaniem. Dodatkowym skomplikowaniem układu jest potrzeba zapewnienia przez układ pomp ciepła nie tylko wody grzejnej i ciepłej wody użytkowej ale również wody lodowej do układu klimatyzacji budynku oraz ciepłej wody do ogrzewania basenu. W takim układzie wykorzystanie geotermalnej energii ziemi jest podwójne poprzez pozyskiwanie ciepła jak i chłodu. Przy tak rozbudowanej funkcjonalności układu technologicznego kotłowni opisywanego obiektu zasadne stało się zastosowanie układu sterowani opartego na systemie SIMATIC S7-1200.

Wybrane zadania układu sterowania kotłownią:

 • kontrola nad produkcją ciepłej wody grzejnej
 • kontrola nad produkcja ciepłej wody użytkowej
 • sterowanie produkcją wody lodowej
 • sterowanie obiegami grzewczymi obiektu
 • sterowanie obiegami wody lodowej obiektu
 • sterowanie oraz zmiana nastaw z recepcji
 • sygnalizowanie stanów alarmowych i awarii.

Układ sterowania składa się z trzech części które komunikują się między sobą za pomocą sieci Ethernet.

uklad ster kotlowni03

Kotłownia - Złożona z jednostki centralnej S7-1200 CPU 1214C rozbudowanej o moduły rozszerzeń dyskretnych wejść/wyjść, wejść do pomiaru temperatury oraz dotykowego panelu operatorskiego MP277.

Basen - Złożona z jednostki centralnej S7-1200 CPU 1214C, modułu rozszerzeń wejść do pomiaru temperatury oraz dotykowego panelu operatorskiego KTP600.

Recepcja - Złożona z wizualizacji WinCC flexible Runtime na  komputerze PC.

Dzięki rozproszonej strukturze wszelkie zmiany nastaw i sterowania układem możliwe są z recepcji hotelowej.

Konfiguracja tak rozbudowanego systemu jest dobrym przykładem wykorzystania zintegrowanego środowiska projektowego TIA Portal. Dzięki funkcjonalności oprogramowania możliwe jest skonfigurowanie wszystkich komponentów systemu za pomocą jednego środowiska. Za pomocą TIA Portal możliwe jest skonfigurowanie zarówno sieci komunikacyjnej, stworzenie i przetestowanie programu sterownika oraz konfiguracja wizualizacji na urządzeniach HMI.

uklad ster kotlowni04

Przykłady aplikacji zrealizowanych w ostatnich latach przez firmę Impol-1:

 • realizacja układu sterowania instalacji technologicznej kotłowni z wykorzystaniem pomp ciepła
 • realizacja układu sterowania stanowiska do badania skuteczności przydomowych oczyszczalni ścieków
 • układ sterowania stacji uzdatniania wody w gminie Mordy
 • sterowanie praca mobilnego urządzenia do dezynfekcji
 • sterowanie pracą linii do produkcji styropianu w Ostrowcu Świętokrzyskim
 • sterowanie pracą linii granulacyjnej we Włodzimierzu.

W powyższych aplikacjach zostały wykorzystane sterowniki SIMATIC serii S7-200, S7-300 i S7-1200 firmy SIEMENS.Copyright © 1979-2013 IMPOL-1 F.Szafrański Sp.J. tel. 228865602 fax 228865604 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.