Układ sterowania stacji uzdatniania wody w gminie Mordy

Przedmiotem realizacji był układ sterowania pracą trzech filtrów w układzie zarówno ręcznym jak i automatycznym.

System sterowania wyposażono w sterownik serii SIMATIC S7-200 CPU226 wraz z dodatkowymi modułami wejść / wyjść dwustanowych i analogowych. Przygotowanie urządzeń do pracy oraz nastawy i podgląd większości parametrów zrealizowano na panelu operatorskim SIMATIC HMI firmy Siemens. Pełną wizualizację wraz z archiwizacją danych zrealizowano na komputerze klasy PC z wykorzystaniem oprogramowania WINCC flexible.

Stacja uzdatniania wody jest obiektem bezobsługowym i dlatego też wykorzystano rownież modem SINAUT GSM/GPRS MD720-3, który wysyła do nadzoru informacje o awarii poszczegolnych urządzeń i awaryjnych poziomach wody w zbiornikach.

Przedmiotem prac było zautomatyzowanie pracy filtrów, które o wyznaczonej z panelu godzinie powinny przejść w stan płukania w trybie AUTO lub w każdym innym terminie przy ręcznej pracy filtra. W zależności od rozbiorów wody płukanie filtrów następuje bezpośrednio po sobie raz na kilka dni /sezon letni/ lub też płukanie jednego filtra dziennie z późniejszą kilkudniową przerwą /sezon zimowy/.

W archiwizacji przedstawiono czasy pracy urządzeń oraz dzienne, tygodniowe i miesięczne bilanse rozbioru wody.

Zaprojektowany system sterowania umożliwia przebywanie pracownika na obiekcie tylko w razie awarii jakiegokolwiek urządzenia. Istnieje możliwość rozbudowy układu sterowania dla potrzeb zdalnego przesyłania danych do komputera znajdującego się w punkcie kontroli stacji.

Konfiguracja systemu sterowania: 1 x CPU226; 2 x moduł 16 wejść / 16 wyjść cyfrowych; 2 x moduł 4 wejść analogowych 1 x moduł GSM/GPRS; 1 x panel operatorski; 1 x komputer klasy PC /wizualizacja/

 

czytaj więcej..

Copyright © 1979-2013 IMPOL-1 F.Szafrański Sp.J. tel. 228865602 fax 228865604 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.