Przemysł paszowy

W latach 2008-2011 dokonaliśmy modernizacji układów sterowania w zakładach przetwórstwa paszowego w Polsce i na Ukrainie.

 

Prasa granulacyjna

Modernizacja miała na celu zwiększenie wydajności oraz poprawę własności produkowanej paszy.

Prasy granulacyjne, do których realizowaliśmy układy sterowania, wyposażone były w zespół elementów.

W skład takich zespołów wchodziły następujące elementy: zbiornik magazynowy paszy, podnośniki kubełkowe,dozowniki ślimakowe, kondycjonery, granulatory, chłodnice.

Prasa granulacyjna służy do granulacji mieszanek paszowych przeznaczonych dla zwierząt i drobiu.

 

 Prasa granulacyjna składa się z następujących głównych zespołów:
 

  • Zespołu roboczego w złożonego z matrycy pierścieniowej pionowej i zespołu dwóch rolek. Matryca napędzana jest silnikiem elektrycznym poprzez przekładnie pasową lub zębatą.
  • Kondycjonera z systemem doprowadzania pary umożliwiającego obróbkę cieplną paszy w temperaturze do 800C.
  • Dozownika ślimakowego pozwalającego na regulację wydajności.

W zrealizowanych przez nas układach wykorzystano sterowniki serii SIMATIC S7-200 w powiązaniu z wizualizacją IFIX oraz SIMATIC ET200 CPU z wizualizacją WINCC flexible.

Komunikacja pomiędzy sterownikami i wizualizacją zrealizowana została w pierwszym przypadku po sieci Modbus RTU, w drugim zaś po sieci Industrial Ethernet.

Głównym celem było zwiększenie wydajności z jednoczesnym polepszeniem właściwości pasz.

W programie wykorzystano znajdujące się na pokładzie jednostek centralnych regulatory PID, których zadaniem było utrzymywanie zadanej temperatury i ciśnienia pary w kondycjonerze.

W systemie wizualizacji wykorzystano pełną informację o sterowanym procesie (alarmy, zdarzenia, trendy)zobrazowano także stany pracy poszczególnych urządzeń.

Na panelach dotykowych znajdujących się przy prasach granulacyjnych można odczytać najważniejsze parametry pracy układów oraz zmieniać ich wartości.

Poniżej przedstawiono schemat układu sterowania.

 

Schemat układu sterowania – przykład 1

Schemat układu sterowania – przykład 2

S

Copyright © 1979-2013 IMPOL-1 F.Szafrański Sp.J. tel. 228865602 fax 228865604 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.