Układ dozowania ścieków

ukad-dozowania-wizualizacja

Stanowisko badawcze przydomowych oczyszczalni ścieków ITB.

Jednym ze zrealizowanych przez firmę Impol-1 projektem jest stanowisko badawcze wykorzystywane przez Instytut Techniki Budowlanej do badań certyfikacyjnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Układ realizuję dozowania określonych ilości ścieków o określonych porach dnia w odpowiednich ilościach. Do realizacji układu wykorzystano sterownik programowalny SIEMENS serii SIMATIC S7-1200, 4-calowy panel operatorski serii SIMATIC HMI Basic oraz wizualizację WinCC Advanced Runtime zainstalowana na komputerze PC. Wizualizacja komunikuje się z układem sterowania za pomocą przemysłówek sieci komunikacyjnej ETHERNET.

Ukad-dozowania-Wizualizacja

Wizualizacja stanowiska

Struktura układu sterowania stanowiska


Opis projektu, układu sterowania UKS dla stanowiska badania skuteczności oczyszczania małych oczyszczalni ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) 50.

Informacje ogólne

 Układ sterowania (UKS-OLM50) zrealizowany jest na zlecenie Instytutu Techniki Budowlanej, Zakładu Fizyki Cieplnej Instalacji Sanitarnych i Środowiska. Zadaniem układu jest dozowanie o odpowiednich godzinach zadanych ilości ścieków do badanej przez układ oczyszczalni. Realizowane jest to poprzez przepompowywanie ścieków ze zbiornika retencyjnego za pomocą zatopionej w nim pompy sterowanej przez układ sterowania (UKS-OLM50). Kontrola przepompowanej ilości ścieków realizowana jest przez przepływomierz zainstalowany pomiędzy pompą a studzienką wejściową do oczyszczalni. Dodatkowo system archiwizuję ilość przepompowanych ścieków oraz temperaturę wejściową i wyjściową z badanej oczyszczalni.

Opis układu sterowania

 Realizacja układu sterowania oparta jest o system SIMATIC firmy SIMENS składający się z

programowalnego sterownika logicznego PLC SIMATIC S7-1200, dotykowego panelu

operatorskiego SIMATIC HMI serii KTP 400 oraz wizualizacji na komputerze PC WinCC flexible

Runtime.

uklad dozowania1

Rys. Schemat części obiektowej układu

Elementem centralnym układu automatyki jest szafka automatyki UKS-OLM50 zamontowana w szafce energetycznej zlokalizowanej pomiędzy badaną oczyszczalnią a zbiornikiem retencyjnym ZR1.

Do szafki automatyki podłączona jest:

  • Pompa P1 – zlokalizowana w studzience kanalizacyjnej K1 umożliwiająca napełnianie zbiornika retencyjnego ZR1.
  • Pompa P2 – zlokalizowana w zbiorniku retencyjnym ZR1 pompująca ścieki do studzienki wejściowej K2 oczyszczalni.
  • Dwa czujniki poziomu CzP – wskazujące poziom minimalny i maksymalny ścieków w zbiorniku retencyjnym ZR1.
  • Przepływomierz Q – umożliwiający pomiar ilości przepompowanych ścieków do studzienki wejściowej K2.
  • Czujniki temperatury T1 i T2 zlokalizowane w studzienkach K2 i K3 (K2 – studzienka wejściowa – T1 i K3 – Studzienka wyjściowa – T2)

 Układ sterowania jest układem rozproszonym. Część obiektowa stanowiska znajdująca się na zewnątrz połączona jest za pośrednictwem sieci Ethernet z komputerem PC znajdującym się w oddalonym budynku H w pokoju 21. Z powodu odległości węzłów sieci przekraczającej 100m niezbędne było zastosowanie switcha w budynku G zlokalizowanego pomiędzy budynkiem H a obiektem.

uklad dozowania2

Rys. Schemat strukturalny sterowania stanowiskiem

Sterowanie na komputerze zrealizowane jest za pomocą WinCC V11 Advenced Runtime.

uklad dozowania3

Rys. Widok głównego okna wizualizacji

Obecnie układ został zmodyfikowany o sterowanie dozowaniem na dwie oczyszczalnie, co

wymagało zainstalowania dwóch przepustnic PZ1 oraz PZ2.

Opracował:

mgr inż. Piotr Olejniczak

 

Copyright © 1979-2013 IMPOL-1 F.Szafrański Sp.J. tel. 228865602 fax 228865604 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.